Dlaczego niektóre strony internetowe uważane są za niebezpieczne?

Tworzenie stron internetowych
13/07/2017
jak zapisac strone w bilbiografii
Jak zapisac stronę w bibliografii
24/07/2017
niebezpieczne strony

Dlaczego niektóre strony internetowe uważane są za niebezpieczne?

Internet we współczesnych czasach stał się uniwersalnym narzędziem służącym nam na co dzień zarówno do pracy, nauki, kontaktów z bliskimi i znajomymi jak i źródłem nieograniczonych informacji i rozrywki.

Kto z nas wyobraża sobie choćby jeden dzień bez Internetu ? No właśnie, byłoby to ciężkie bo używamy go wszędzie, nawet w naszych telefonach, robimy to bezwiednie i traktujemy jako coś oczywistego.
W związku z tak dużą obecnością Internetu w naszym codziennym życiu warto zwrócić uwagę i poświęcić choć chwilę na refleksję dotycząc ą naszego bezpieczeństwa w sieci.

Korzystając ze stron internetowych bardzo rzadko zastanawiamy się czy postępujemy właściwie, czy witryny, które odwiedzamy są dla nas i naszego sprzętu komputerowego czy też telefonów i tabletów bezpieczne.

Na co więc należy zwrócić uwagę.

strona uznana za niebezpieczną

Co sprawia, że niektóre strony internetowe uważane są za niebezpieczne ?

Po pierwsze warto zwracać uwagę na komunikaty naszej przeglądarki internetowej. Bardzo często jest ona wyposażona w systemy ostrzegania. Nie należy ignorować komunikatów, informujących nas, że dana strona może uszkodzić nasze urządzenie.

Taka informacja każdorazowo powinna zwiększyć naszą czujność. Oznacza to, ze na stronie mogą znajdować się szkodliwe skrypty.

Drugim powodem, przez który dana strona może zostać uznana za niebezpieczną jest brak szyfrowanego protokołu TLS.

niebezpieczne strony www

Jest to szczególnie istotne w przypadku stron, które zawierają ważne dane.

Nie powinniśmy korzystać ze strony banku czy też sklepu internetowe i dokonywać płatności jeśli połączenie nie jest szyfrowane.

Za niebezpieczne można uznać strony nie zawierające właściwego certyfikatu bezpieczeństwa.

Warto zwracać na to uwagę i sprawdzać certyfikaty.
Strony bardzo często uchodzą za niebezpieczne ze względu na literówki w adresie.

Powinno to wzbudzić niepokój, może bowiem oznaczać, iż strona została przygotowana przez cyberprzestępców.

Być może w celu uzyskania naszych loginów i haseł.

Oszuści liczą bowiem na naszą nieuwagę i pośpiech w działaniu.
Warto zwracać uwagę na opisane powyżej niepokojące sygnały, aby mieć pewność, że korzystamy z Internetu w sposób bezpieczny i świadomy.
Bezwzględnym powodem do niepokoju i ograniczeniem zaufania wobec strony internetowej, powinno być wydanie w jej sprawie komunikatu z ostrzeżeniem skierowanym do użytkowników ze strony Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Taka informacja oznacza, że na stronie może brakować wymaganych przez polskie prawo informacji, bez których nieświadomie możemy narazić się na przykład na straty finansowe.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Projekt RPLU.01.01.00-06-117/12
Zbudowanie konkurencyjnej pozycji przedsiębiorstwa aid interactive agency Jacek Łopatek przez wprowadzenie innowacyjnych usług oraz nowoczesnych technologii w branży informatycznej.
Aid intractive agency Jacek Łopatek - ul. Fryderyka Chopina 7/24, 20-026 Lublin. Telefon +48 881 77 11 77