Tworzenie stron internetowych

niebezpieczne strony
Dlaczego niektóre strony internetowe uważane są za niebezpieczne?
20/07/2017

Tworzenie stron internetowych – jak zaczać?

Strona internetowa to obecnie jedno z głównych narzędzi pozwalających na kontakt z otaczającym nas, co raz bardziej wirtualnym światem. Dzisiaj stworzenie swojego miejsca w globalnej sieci staje się coraz bardziej proste. Każdy może stać się projektantem i wykonawcą swojego bloga, czy internetowego sklepu. Wystarczy odrobina teorii i kilka drobnych ćwiczeń praktycznych, by móc pochwalić się swoją własną domeną.

Po pierwsze- po co ta strona?

Niezależnie od tego, czy chcemy stworzyć własny sklep, modowy blog lub podstroję na portalu społecznościowym, to musimy pamiętać, że pierwszym zasadniczym pytaniem jest to, do czego ma dana strona służyć. Znając swoje potrzeby o wiele łatwiej jest dobrać odpowiedni rodzaj domeny i właściwe metody jej tworzenia. Trzeba powiedzieć to jasno, że nie wszyscy mają od raz świadomość tego, czego mogą oczekiwać od strony internetowej.

Dlatego dokładnie sprecyzowanie swoich oczekiwań, a przede wszystkim celu strony jest podstawą dalszego działania. Właściwym będzie tutaj porównanie do stawiania budynku. Jego rozmiar, kształt, a nawet ulokowanie względem innych nieruchomości jest uzależnione od tego do czego ma on służyć. Podobnie jest w przypadku stron internetowych. Czym innym będzie strona dla sklepu, a czym innym wirtualny pamiętnik czyli blog.

Dlatego zanim zostaną rozpoczęte plany danej strony konieczne jest dokładne określenie jej przeznaczenia.
W zależności od tego, czemu ma służyć dana strona można wyróżnić kilka podstawowych typów witryn.

Rozróżnia się zatem:

strony firmowe – są kierowane do potencjalnych klientów, mają czysto komercyjny charakter,
sklepy internetowe– witryny te prowadzą sprzedaż za pośrednictwem sieci, choć w swej konstrukcji często bywają skomplikowane mają za zadanie ułatwiać kontakt pomiędzy klientem a sprzedawcą,
blog – to szczególna forma stron. Mają one charakter prywatnych, wirtualnych pamiętników, notatników z opiniami, poradami czy opowieściami z dnia codziennego,
portale społecznościowe – choć może wydawać się, że ta branża jest zdominowana przez jeden z portali, to trzeba pamiętać, że mogą być one tworzone dla węższych grup,
wyszukiwarki – rozwój Internetu wymusił konieczność powstania stron, które wyszukują strony lub informacje na tychże stronach,

Tworzenie strony internetowej.

Mając za sobą wybór odpowiedniej formy strony można przystąpić do jej tworzenia. Trzeba jednak pamiętać, że wszystko należy rozpoczynać od podstaw i małymi krokami. Dlatego przystępując do pracy nad własną stroną internetową po pierwsze trzeba wybrać platformę CMS. Pod tym skrótem kryje się narzędzie o nazwie Content Management System. Jest to narzędzie poprzez które będzie tworzyć i administrować naszą stroną. Co najważniejsze CMS jest na tyle prostym i przyjaznym oprogramowaniem, że nie wymaga szczegółowej znajomości technicznych zagadnień związanych z tworzeniem stron internetowych.

W ramach CMS można wyróżnić trzy podstawowe jej platformy:


WordPress – który jest najprostszy, wręcz intuicyjny i przez to idealny dla początkujących użytkowników,


Drupal – stopień wyżej na drabinie wtajemniczenia. Platforma ta jest wskazana dla nieco bardziej zaawansowanych użytkowników,


Joomla – to platforma wskazana przede wszystkim do tworzenia sklepów internetowych.

Hosting i domena.

Tworząc stronę trzeba w miarę szybko i zdecydowanie zarejestrować jej adres. Będzie on bowiem pierwszym znakiem rozpoznawczym naszej strony. Dlatego trzeba wykazać się sporą zdolnością kreatywności i pomysłowości.

Jednocześnie warto pamiętać by adres strony był krótki, zapadający w pamięć i oddający charakter jej treści. Kolejnym ważnym hasłem związanym z tworzeniem stron internetowych jest hosting. Oznacza ono konieczność umieszczenia strony na serwerze, gdzie będą zapisywane wszystkie dane dotyczące danej strony.

Wybór właściwego hostingu jest koniecznym elementem do tego, by strona mogła w ogóle zaistnieć, a następnie prawidłowo funkcjonować. W tym, przy wyborze odpowiedniego serwera konieczne jest kierowanie kilkoma podstawowymi zasadami.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, jakie są parametry serwera. Chodzi tu o kwestie czysto techniczne – niezawodność, zaawansowanie technologii i serwis to podstawa dobrze funkcjonującego hostingu.Trzeba jednak przy tym zaznaczyć, że hosting nie jest darmowy. Jednocześnie ten najtańszy z reguły oznacza niską jakość. Dlatego też warto zainwestować w odpowiedni hosting by być pewnym jego niezawodności i prawidłowego funkcjonowania.

Specjalista czy samodzielność?

Wbrew powszechnie panującym opiniom wcale nie jest tak, że strony internetowe mogą tworzyć jedynie programiści po wielu latach doświadczeń. Rozwój Internetu i związanych z nim narzędzi sprawia, że współcześnie każdy może spróbować stworzyć własną stronę samodzielnie. Oczywiście nic nie stroi na przeszkodzie by oddać to w ręce fachowców. Chcąc jednak mięć pełną kontrolę nad tworzoną stroną i jednocześnie oszczędzić nieco pieniędzy warto spróbować swoich sił w samodzielnym tworzeniu stron. W tym celu można skorzystać z oferty jednego z licznych kreatorów.

Warto tutaj wymienić między innymi:

– Wix,
– Squarespace,
– Weebly,
– Jimdo.

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013. Projekt RPLU.01.01.00-06-117/12
Zbudowanie konkurencyjnej pozycji przedsiębiorstwa aid interactive agency Jacek Łopatek przez wprowadzenie innowacyjnych usług oraz nowoczesnych technologii w branży informatycznej.
Aid intractive agency Jacek Łopatek - ul. Fryderyka Chopina 7/24, 20-026 Lublin. Telefon +48 881 77 11 77